Mesut'lu, Nuri'li, Hamit'li Real Madrid

Geçtiğimiz yüzyılın en büyük kulübü seçilen Real Madrid'de önümüzdeki sezon 3 Türk futbolcuyu izleyecek olmamız kulağa hâlâ inanılmaz geliyor. Gerçi bundan önce de bir Türk Real Madrid'de forma giymişti: Elvir Baliç. Real Madrid'e transfer olduğunda Türk pasaportu vardı kendisinde.

Bu 3 futbolcu sezon içinde pek çok kez yanyana oynayacak mı, yoksa 11'i rotasyonlarda mı görecekler soru işareti. Bana kalırsa Nuri ve Mesut Özil 11 için biraz daha ön plandalar. Ancak biri oynarken, diğeri yedek kalacak gibime geliyor. Hamit ise sezon boyunca joker oyuncu olarak, gerekli olan mevkilere yerleştirilecektir. Ne de olsa, sağ bek, sağ açık, ortadaki 3lüde, forvet arkası, hatta gerekirse sol açık veya sol bek de oynayabilecek bir oyuncu Hamit. Direkt 11 oyuncusu olabilir mi, kesin bir sonuca varmak zor. Saydığım bu bölgelerde çok zorlu rakipleri var. Kanatlarda Di Maria, Ronaldo, Orta alanda Mesut, Nuri, Xabi Alonso, bekte Sergio Ramos. Bence daha fizik mücadele gerektiren maçlarda kullanılacak gibime geliyor. En basidi de Barcelona maçları. Hamit'in tercih edilmesindeki bir diğer etken, mücadeleci  kimliğinin yanında futbol zekası ve tekniği de geliyor. Ama şöyle bir risk var ki, başarısız olma gibi bir lüksü yok. Real Madrid'de başarısız olan Snijder, Robben, Kaka gibi isimlere bile hemen bilet kesildiyse, bu şansını en iyi şekilde değerlendirmeli bence Hamit Altıntop.

Nuri Şahin transferiyse yapılabilecek en doğru transferdi. Real Madrid'in geçen sezon orta alanındaki en büyük sıkıntı o bölgedeki oyuncuların çoğunun, Alonso dışında, daha defansif olmalarıydı. Yani Cm diliyle DMC tarzı oyuncular olmalarıydı. Bu da özellikle Barcelona karşısındaki maçlarda orta alanı sağlam tutmak adına yapılan hamlelerde ileriye top taşıyacak adam olmamasıydı. Şimdi Nuri ile orta sahayı üçlerken, Xabi Alonso'yla hem ileri top taşıyabilecek oyuncu sayısı artacak, hem de bu ikilinin arkasına sağlam bir Dmc ile orta sahanın direnci de artacaktır. Böylece rakibin oyununu bozarken, kendine oyun kurabilecek bir orta sahaya da kavuşacak Real Madrid. Böylece Nuri transferiyle Real Madrid 4-2-3-1'in yanında daha düzgün bir 4-3-3 anlayışıyla da sahaya çıkabilecek.

Şimdi gelelim başka bir mevzuya. Real Madrid'de 3 tane Türk futbolcu oynayacak olmasıyla hepimiz şüphesiz gurur duyuyoruz. Ki bazı kesimler de bu seneki Türk Milli Takımı'nda oynayan 2 futbolcunun Real Madrid'e transferinin  Mesut'a kapak olduğu görüşünde.  Hani Mesut Türk milli takımını seçseydi Real Madrid'de oynayamazdı diyenlere vardı ya, onlara da kapak oldu bu transferler. Şimdi bu kesime sormak istiyorum, Hamit ve Nuri transferlerinde Türk milli takımının ne katkısı oldu ki ? Bu iki futbolcu da kendi performanslarıyla Real Madrid'e transfer oldular. Aynı Mesut gibi. Yani bu iki futbolcunun Real Madrid'e transferinde Türk futbolunun gram katkısı yok. Mesut da, Nuri de, Hamit de Alman altyapısından yetişme. Aynı Real Madrid'de oynayan Sami Khedira gibi. Yani bu 2 transfer bizim başarımız değil, ne yazık ki Alman futbolunun başarısıdır. Tamam bu transferler bizi gururlandırıyor ama gerçekleri de göz ardı etmeyelim lütfen. Ne zaman ki Türkiye'den yetişen veya Türkiye'den bir takımda oynamış bir futbolcu Real Madrid'e transfer olur, o zaman Türk futbolunun başarısından söz edebiliriz. Türk futbolunun başarısı şu an Mehmet Topal'dır bence. Zamanında Nihat'tı, Tugay'dı. Ancak şunu da unutmayalım ki, bu transferler şüphesiz ki Türk futboluna katkı verecektir. Eğer bu iki oyuncu da aynı Mesut gibi performanslar ortaya koyarsa Türk oyuncuların piyasası oluşacaktır Avrupa'da. Ama bu piyasanın oluşması için bizim de vizyon sahibi oyuncular yetiştirip Avrupa'ya yollamamız lazım. Tuncay Şanlı gibi değil, Mehmet Topal gibi oyuncular yollamalıyız.

Real Madrid Türkiye
Yazıyı Paylaş!

0 Response to "Mesut'lu, Nuri'li, Hamit'li Real Madrid"

Yorum Gönder

FenerBlog